Що таке злочини проти основ національної безпеки?
Злочини проти основ національної безпеки України - це суспільно небезпечні, протиправні, винні та карані діяння, які заподіюють шкоду або створюють загрозу заподіяння такої шкоди зовнішній і внутрішній безпеці держави, вчинені суб'єктом злочину.
Види злочинів проти основ національної безпеки України:
- проти основ національної безпеки у політичній сфері: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади (ст. 109 КК України); посягання на територіальну цілісність і недоторканність України (ст. 110 КК України); посягання на життя державного чи громадського діяча (ст. 112 КК України);
- проти основ національної безпеки в інформаційній, економічній, науково-технологічній і воєнній сферах: державна зрада (ст. 111 КК), шпигунство (ст. 114 КК України);
- проти основ національної безпеки в економічній, екологічній і воєнній сферах: диверсія (ст. 113 КК України).
Неповнолітня особа як суб'єкт злочину
До кримінальної відповідальності за вчинення діянь, що передбачені статтями 112, 113, 194, 258, 277, 296, 297, 348 Кримінального кодексу України притягуються особи, яким до вчинення злочину виповнилося шістнадцять.
Однак, відповідальність за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, пов’язаних із диверсійними та терористичними актами, посяганням на життя державного громадського діяча, умисним знищенням або пошкодженням майна і транспортних засобів настає з 14 років та карається позбавленням волі.
Що стосується кримінальної відповідальності дітей віком до 14 років, вони не можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності, але до них можуть бути застосовані примусові заходи виховного характеру:
- Штраф. Цей вид застосовується лише до неповнолітніх, що мають самостійний дохід, власні кошти або майно, на яке може бути накладене стягнення.
- Громадські роботи, виправні роботи. Можуть бути застосовані до неповнолітнього у віці від шістнадцяти років..
- Арешт – утримання неповнолітньої особи в умовах ізоляції в спеціально пристосованих установах. Арешт може застосовуватися до неповнолітніх, які досягли шістнадцятирічного віку на момент винесення вироку. Термін – від п’ятнадцяти до сорока п’яти діб.
- Позбавлення волі на визначений термін. Таке покарання неповнолітні відбувають в спеціальних установах.
Важливо знати! Згідно з частиною другою статті 22 КК України особи, що вчинили злочини у віці від 14 до 16 років, підлягають кримінальній відповідальності за:
- умисне вбивство;
- умисне тяжке тілесне ушкодження;
- умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження;
- диверсію;
- бандитизм;
- терористичний акт;
- захоплення заручників;
- зґвалтування;
- сексуальне насильство;
- крадіжку;
- грабіж;
- розбій;
- вимагання;
- умисне знищення або пошкодження майна;
- пошкодження шляхів сполучення і транспортних засобів;
- угон або захоплення залізничного рухомого складу, повітряного, морського чи річкового судна;
- незаконне заволодіння транспортним засобом;
- хуліганство;
- жорстоке поводження з тваринами;
- посягання на життя державного чи громадського діяча, працівника правоохоронного органу, члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця, судді, народного засідателя чи присяжного у зв’язку з їх діяльністю, пов’язаною зі здійсненням правосуддя, захисника чи представника особи у зв’язку з діяльністю, пов’язаною з наданням правової допомоги, представника іноземної держави.
Неповнолітній, який вчинив злочин невеликої або середньої тяжкості, може бути звільнений судом від покарання, якщо буде визнано, що внаслідок щирого розкаяння та подальшої бездоганної поведінки він на момент винесення вироку не потребує застосування покарання.