Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
16 липня 2025 року стартував триденний поглиблений тренінг для представників громадянського суспільства, присвячений розробці та впровадженню програм моніторингу судових процесів – з акцентом на прояви гендерно зумовленого насильства та гендерної складової при здійсненні правосуддя. Захід організовано в межах Програми підтримки ОБСЄ для України "Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя, Фаза ІІ" у співпраці з Національною школою суддів України, Верховним Судом та громадською організацією "Вектор прав людини".
Навчання базується на методології, розробленій Бюро демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ (БДІПЛ), і має на меті озброїти громадських моніторів практичними інструментами для об’єктивного та фахового спостереження за судовими процесами.
Під час відкриття тренінгу начальниця відділу наукових досліджень проблем судочинства та науково-методичного забезпечення суддівської освіти НШСУ Тетяна Фулей підкреслила, що цей захід, з одного боку, допоможе учасникам оволодіти необхідними інструментами моніторингу судових засідань відповідно до стандартів БДІПЛ і сприятиме аналізу дотримання вимог справедливого суду. З іншого боку, особливістю тренінгу та майбутньої роботи моніторів є орієнтованість на проблематику гендерно обумовленого насильства та гендерні аспекти здійснення судочинства.
Вона також зауважила, що термін “гендер” в українському суспільному дискурсі пройшов складний шлях – від несприйняття й нерозуміння як самого поняття, так і пов’язаної з ним проблематики (про що, зокрема, свідчить понад десятирічна історія нератифікації Стамбульської конвенції), – до зростання інтересу та навіть певної “моди” на цю тему в останні роки. Це значною мірою пов’язано з прагненням України стати членом Європейського Союзу та усвідомленням гендерної рівності як однієї зі стратегічних цілей ЄС.
Відтак, учасники та учасниці тренінгу мають усвідомлювати виклики, з якими вони можуть стикнутися під час здійснення моніторингу судових процесів – від прагнення виявити гендерні аспекти там, де їх немає, до труднощів розпізнати їх у справах, де вони дійсно є.
"Гендерна складова може бути як відкритою, так і латентною, як-от у справах про визнання факту перебування дитини на утриманні або у справах, пов’язаних із доглядом за близькими родичами. Якщо розглядати кожну таку справу окремо, то може скластися враження, що гендер не впливає на її вирішення. Однак, якщо змінити масштаб і проаналізувати цю категорію справ загалом, гендерні аспекти стають очевидними", – зауважила Тетяна Фулей.
Особливу увагу спікерка приділила стану розуміння гендерної проблематики серед суддівського корпусу. Зокрема, вона поінформувала про минулорічне дослідження, у якому взяли участь 144 судді. Результати анкетування, що включало як запитання із варіантами вибору, так і відкриті питання, засвідчили зростання інтересу до цієї тематики. “Ця проблематика вже не сприймається як така, що викликає заперечення. Її актуальність визнається, і спостерігається готовність до її опанування. Водночас зберігаються побоювання щодо її практичного застосування через брак знань, навичок і розуміння – де і як саме проявляється гендер у судових процесах”, – зауважила представниця НШСУ, додавши, що результати опитування свідчать про необхідність використання ретельно підібраних, практично орієнтованих навчальних матеріалів і посиленої уваги до методології викладання під час навчання з цієї тематики.
Протягом трьох днів учасники тренінгу під керівництвом досвідчених тренерів вивчатимуть принципи відкритості судових процесів, знайомитимуться з правами та етичними рамками діяльності монітора, аналізуватимуть українські кейси та найкращі міжнародні практики, досліджуватимуть судову практику у справах, пов’язаних із гендерно зумовленим насильством, обговорюватимуть виклики у моніторингу матеріально-технічного стану та забезпечення адміністративної роботи судів. Окрему увагу буде приділено питанням потерпіло-орієнтованого підходу та вразливим місцям у поточних методиках спостереження.
У межах навчання учасники презентують власні моніторингові анкети, а також візьмуть участь у практичному блоці, під час якого проведуть інтерв’ю із запрошеними представниками судової влади, органів прокуратури та адвокатури.
Тренінг завершиться обговоренням значення практичного застосування судового моніторингу як інструменту громадського контролю та підтримки реформ у сфері правосуддя з боку ОБСЄ, а також врученням сертифікатів учасникам та учасницям.